Jeżeli Twoja firma chce wprowadzić na rynek Unii Europejskiej nową substancję biobójczą lub mieszankę substancji – czy to wytwarzane przez Twoją firmę, czy to importowane od producenta – musi przejść procedurę rejestracji substancji aktywnych zawartych w produktach biobójczych zgodnie z rozporządzeniem REACH. Czym to rozporządzenie właściwie jest? Czego dotyczy, co określa i kto powinien znać jego treść? O tym dziś – poznaj rejestrację substancji biobójczych w oparciu o REACH!
Rozporządzenie REACH, a dokładnie Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals, to podstawa europejskiego prawodawstwa w zakresie chemikaliów, w tym substancji biobójczych. Regulacje REACH mają na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony życia i zdrowia ludzi i zwierząt, a także środowiska. Określają m.in. sposób oceny substancji i preparatów, sposób rejestracji substancji zawartych w produktach biobójczych i innych chemikaliach, sposób i czas wydawania pozwoleń na obrót substancją.
Rozporządzenie REACH dotyczy substancji chemicznych wykorzystywanych do wszelkich możliwych celów: od przemysłu po produkcję odzieży czy sprzętu elektronicznego. Substancje niezarejestrowane nie mogą zostać wprowadzone do obrotu, a co za tym idzie produkowane, sprzedawane ani używane.
Należy pamiętać, że rozporządzenie REACH to nie jedyna podstawa prawna dotycząca produktów biobójczych. Drugą ważną i komplementarną wobec REACH jest BPR: Biocidal Products Regulation. Podczas gdy rozporządzenie REACH dotyczy szerokiej gamy substancji chemicznych stosowanych osobno i w mieszankach, BPR skupia się stricte na produktach biobójczych, a więc substancjach chemicznych wykorzystywanych do zwalczania mikroorganizmów i szkodników.
Wbrew pozorom rozporządzenie REACH dotyczy nie tylko producentów chemikaliów, w tym substancji biobójczych. Regulacjami są objęci także importerzy, nawet jeśli sami nie zajmują się sprzedażą, dystrybutorzy, nawet jeśli sami nie importują substancji biobójczych ani innych chemikaliów, a także… użytkownicy! Nie chodzi jednak o osoby prywatne, które korzystają z substancji biobójczej do sprzątania domu czy pielęgnacji ogródka, lecz o użytkowników masowych.
Aby być zobligowanym do stosowania regulacji rozporządzenia REACH, trzeba:
Celem rozporządzenia REACH jest zapewnienie bezpieczeństwa produkcji i stosowania substancji biobójczych i innych chemikaliów na terenie UE/EOG. Środki te muszą być bezpieczne przede wszystkim dla ludzi, a także dla zwierząt. Nie mniej ważną kwestię stanowi ochrona środowiska poprzez redukcję negatywnego wpływu chemikaliów na przyrodę. Korzyścią płynącą z rozporządzenia REACH jest również transparentność wobec użytkowników końcowych: zarówno przedsiębiorstw korzystających z danych substancji biobójczych, jak i prywatnych konsumentów.
Tak, rejestracja substancji chemicznych zawartych w produktów biobójczych i innych chemikaliach w systemie REACH jest płatna. Wysokość opłat zależy m.in. od liczby i rodzaju badań substancji chemicznych. Warto wiedzieć, że opłaty te można zminimalizować, współpracując z firmą taką jak Polskie Produkty Biobójcze – zapraszamy do kontaktu.
Na koniec pamiętaj, że jeśli chcesz zarejestrować w Polsce nowy produkt biobójczy oparty na nowej substancji chemicznej, musisz postępować zgodnie z przepisami BPR (dotyczą produktów biobójczych) i rozporządzeniem REACH (dotyczy substancji chemicznych wykorzystywanych w chemikaliach, w tym produktach biobójczych). Czy trzeba przejść przez dwie osobne rejestracje? W jakim przypadku obowiązują oba, a w jakim tylko jedno rozporządzenie? Zdaj się na naszą firmę i ciesz się kompleksową rejestracją produktów biobójczych zgodnie z terminem i bez obaw o niedopełnienie powinności prawnych.