Decyzja o zastąpieniu pewnych substancji chemicznych w produktach biobójczych może wynikać z przymusu. Dzieje się tak, kiedy Unia Europejska uznana dane substancje za niebezpieczne i wycofa je z obrotu. Jednakże zastąpienie substancji chemicznych może też być podyktowane oddolną chęcią przedsiębiorców, by ich produkt był łagodniejszy dla ludzi, zwierząt lub środowiska. Dziś podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli Ty także musisz lub chcesz dokonać zmiany aktualnych substancji chemicznych na inne w swoim produkcie.
Aby zdecydować się na zastąpienie substancji chemicznych w produktach biobójczych – nawet produkowanych od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat – nie trzeba czekać do ostatniej chwili, kiedy to organ zarządzający wymusi na przedsiębiorcy zmianę. Wystarczy chęć podążania z duchem czasu i korzystania z bardziej proekologicznych rozwiązań. Decyzja o zmianie składu może też być podyktowana sięganiem po innowację i chęcią wyprzedzenia konkurencji.
Aby znaleźć niebezpieczne lub potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne w swoim produkcie biobójczym, należy zacząć od przygotowania pełnej listy składników produktu. Taka lista pomaga w zorganizowaniu się i nieprzeoczeniu żadnej z substancji.
Kolejnym krokiem jest weryfikacja, czy żadna z substancji czynnych nie została wycofana z obrotu przez Unię Europejską. Rękę na pulsie pozwala trzymać współpraca z firmą Polskie Produkty Biobójcze, która nie tylko przeprowadza przedsiębiorców przez proces rejestracyjny, ale także długofalowo śledzi zmiany prawne.
Przy substancjach chemicznych, które nie zostały wycofane – czyli nie wymagają prawnego usunięcia lub zastąpienia – warto wypisać dane na temat ich wpływu na ludzi, zwierzęta i środowisko, a także właściwości i celu użycia w danym produkcie biobójczym.
Powyższe informacje, zwłaszcza cel użycia i właściwości, pozwolą uszeregować substancje od najważniejszych do najmniej ważnych (mało istotnych lub nawet nieistotnych dla działania produktu biobójczego, np. aromatów).
Na tym etapie można już rozważyć ryzyko związane z zastosowaniem każdej z substancji na liście. Jeśli substancja jest niebezpieczna lub potencjalnie niebezpieczna, a do tego nie ma znaczenia dla poprawnego działania środka, można ją usunąć lub zastąpić w pierwszej kolejności. Więcej trudności sprawi szukanie zastępstwa dla substancji najistotniejszych, ale i tutaj zwykle da się dokonać lepszych wyborów.
Poszukiwanie lepszych substancji aktywnych, w tym biobójczych, wymaga skonsultowania się z uczestnikami łańcucha dostaw – producentami i dostawcami nowych substancji, a także klientami. Należy mieć pewność, że wymiana poprzedniej substancji na nową nie będzie się wiązała np. z problemami produkcyjnymi wynikającymi z braku płynnych dostaw. Ostatecznie zastąpienie substancji chemicznych ma pomóc przedsiębiorstwu, nie zaś zaszkodzić.
Nowo wytypowane substancje chemiczne należy rozważyć pod kątem spektrum i sposobu działania, opłacalności finansowej i wizerunkowej, zagrożeń i ryzyka, innych możliwych skutków. Pamiętaj, że analiza finansowa musi uwzględniać zużycie energii i zasobów czy też odprowadzanie odpadów.
Dodatkowo ECHA podpowiada, by w procesie wdrażania projektu zastępczego znaleźć odpowiedniego partnera zastępczego. Jest to odciążenie finansowe i wsparcie w efektywnym procesie.
Zastępowanie niebezpiecznych i potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych w produktach biobójczych wymaga licznych testów i badań. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest stopniowy proces iteracyjny oraz testy na małej skali wymagające ograniczonych nakładów finansowych.
Podczas procesu zastępowania substancji chemicznych w produktach biobójczych warto współpracować z doświadczoną firmą, taką jak nasza. Możesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia, a przy okazji sieci kontaktów – to pozwoli Ci przeprowadzać badania niższym kosztem. Nie zapomnij o rozsądnym planie działania, który także możesz przygotować we współpracy z nami.
Miej na uwadze, iż zmiana składu produktu biobójczego będzie wymagała ponownej rejestracji i dostarczenia nowych wyników badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo środków w określonym zakresie. Tutaj po raz kolejny nieocenione okazuje się wsparcie – rejestracja produktów biobójczych z naszą firmą zdejmuje z Ciebie obowiązki składania dokumentacji i dotrzymywania terminów, dzięki czemu możesz odetchnąć po zakończeniu intensywnego okresu pracy nad wymianą ryzykownych substancji chemicznych na lepsze.
Jeżeli masz pytania dotyczące możliwości wymiany substancji aktywnych w Twoim produkcie biobójczym, skontaktuj się z nami – podpowiemy, co możesz zrobić lepiej!