Testy na zwierzętach to popularna metoda weryfikacji bezpieczeństwa i skuteczności badanych środków, np. biobójczych, kosmetycznych czy medycznych. Ma wielowiekową tradycję, jako iż sięga starożytności. A jednak ze względu na współczesne etyczne podejście do zwierząt, a także poszukiwanie rozwiązań generujących mniejsze koszty, od badań na zwierzętach się odchodzi. Co zrobić, aby uniknąć ich także podczas badań skuteczności produktu biobójczego wprowadzanego na rynek? O tym dziś!
REACH jest rozporządzeniem, które Unia Europejska przyjęła celem poprawienia ochrony życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, a także ochrony środowiska przed zagrożeniami stwarzanymi przez chemikalia, w tym produkty biobójcze. Równocześnie rozporządzenie REACH ma pomóc w zwiększeniu konkurencyjności przemysłu chemicznego w Unii Europejskiej.
Rozporządzenie REACH, a dokładnie Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r., które weszło w życie w pierwszej połowie 2007 roku, dotyczy sposobu oceny i rejestracji (produktów biobójczych i innych chemicznych), a także udzielania pozwoleń na obrót (produktem biobójczym i innymi chemicznymi) oraz ograniczeń stosowanych w zakresie chemikaliów.
Wprowadzenie rozporządzenia REACH miało sprawić, że badania produktów biobójczych i innych chemikaliów staną się maksymalnie nowoczesne, zapewniające jak największe bezpieczeństwo, jak również wspierające konkurencyjność i innowacyjność.
Wśród regulacji wprowadzonych przez REACH pojawiła się kwestia dotycząca bezpośrednio zwierząt, a dokładnie testów na zwierzętach. Z rozporządzenia wynika, iż badania na zwierzętach należących do grupy kręgowców: ssakach (np. szczurach, myszach czy królikach) i rybach, mogą być stosowane wyłącznie w ostateczności. Istnieje bowiem wiele sposobów na uniknięcie testów na zwierzętach niosących cierpienie i zwiększających koszty badań skuteczności produktów biobójczych i innych chemikaliów, które jak najbardziej pozwalają spełnić wymogi rejestracyjne.
Przykładowe metody pozwalające na rezygnację z testów na zwierzętach, a równocześnie spełnienie wymogów rejestracji produktów biobójczych, to:
W rozporządzeniu REACH znajdują się następujące argumenty naukowe pozwalające na uchylenie bądź dostosowanie wymogu przedstawienia danych z badań na zwierzętach:
Mimo iż omijanie testów na zwierzętach jest dopuszczalne, a wręcz wskazane jako właściwe, jeśli istnieją już informacje pozwalające ocenić skuteczność i bezpieczeństwo danych substancji wykorzystywanych w produktach biobójczych, może przysporzyć problemów organizacyjnych i zniechęcić przedsiębiorców do sięgania po etyczne alternatywy badań na zwierzętach.
Ominięcie badań na zwierzętach podczas badania skuteczności produktu biobójczego wymaga poszukiwania istniejących informacji adekwatnych do danego przypadku, przygotowania dokumentacji i/lub prawidłowego uargumentowania naukowego w przypadku chęci skorzystania z opcji dostosowania standardowych wymogów informacyjnych, a także dotrzymania terminów.
Warto to jednak zrobić – ze względu na etykę i obniżenie kosztów badań produktów biobójczych, a co za tym idzie rejestracji produktów biobójczych. Skorzystaj ze wsparcia firmy Polskie Produkty Biobójcze, by nie musieć przejmować się formalnościami. Zrobimy wszystko za Ciebie – zbierzemy dane na temat już istniejących badań skuteczności produktów biobójczych i przygotujemy pełną dokumentację. W efekcie Twoje środki biobójcze zostaną zarejestrowane sprawnie, etycznie i z oszczędnością finansową.