Wprowadzenie produktów biobójczych na rynek wiąże się z szeregiem regulacji prawnych, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników oraz ochronę środowiska. Przedsiębiorcy chcący sprowadzić produkt biobójczy z innego kraju zastanawiają się, czy rejestracja dokonana za granicą wystarczy, by móc legalnie sprzedawać produkt w Polsce. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od rodzaju rejestracji oraz specyfiki samego produktu. W tym artykule wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują przy rejestracji produktów biobójczych w Polsce oraz kiedy wymagane jest dodatkowe pozwolenie.
Zgodnie z prawem istnieje kilka sytuacji, w których przedsiębiorca nie jest zobowiązany do rejestracji produktu biobójczego w Polsce, mimo iż sprowadza ów produkt na teren Polski.
Pierwszą z sytuacji jest sprowadzenie produktu biobójczego na teren Polski wyłącznie w celu dalszego transportu za granicę. Jeżeli tak się składa, że Polska stanowi punkt na trasie do kraju docelowego, w którym produkt ma być stosowany i/lub sprzedawany, nie trzeba dokonywać jego rejestracji. Oczywiście oznacza to, że ów produkt biobójczy nie może zostać zastosowany ani udostępniony na terenie Polski.
Zgodnie z regulacjami “udostępnianiem na rynku” jest jedynie “odpłatne lub nieodpłatne dostarczanie produktu biobójczego lub wyrobu poddanego działaniu produktów biobójczych w celu jego dystrybucji lub stosowania w ramach działalności handlowej”, natomiast “stosowanie” to wszelkie działania dotyczące produktu biobójczego “z wyjątkiem działań przeprowadzonych w celu wywiezienia produktu biobójczego lub wyrobu poddanego działaniu produktów biobójczych poza Unię”.
Istnieje pozwolenie unijne, określone w art. 41 rozporządzenia nr 528/2012, wydawane przez Komisję Europejską. Jest to szczególny rodzaj pozwolenia na obrót produktem biobójczym, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej (chyba że w przypadku konkretnego produktu określono inaczej). Mało tego, obowiązuje automatycznie we wszystkich państwach UE, co oznacza brak konieczności podejmowania dodatkowych działań ze strony przedsiębiorcy wprowadzającego dany produkt biobójczy na rynek polski.
Tego typu pozwolenie na obrót produktem biobójczym przyznawane jest głównie preparatom niskiego ryzyka, równocześnie spełniającym wysokie standardy bezpieczeństwa i skuteczności. Uwaga jednak: istnieje możliwość wprowadzenia przez jakieś państwo członkowskie UE – w tym wypadku Polskę – uzasadnionych ograniczeń krajowych. Warto zatem upewnić się, czy sprowadzany produkt biobójczy na pewno nie musi przejść rejestracji w Polsce.
Nawet jeśli produkty biobójcze zarejestrowane w innym kraju UE nie otrzymały wyżej opisanego unijnego pozwolenia na obrót, nie wyklucza to jeszcze możliwości uniknięcia rejestracji w Polsce. W niektórych przypadkach bowiem można skorzystać z procedury wzajemnego uznawania dotyczącej produktów biobójczych zarejestrowanych na poziomie krajowym u innego członka UE. Trzeba jedynie spełnić wymagania krajowe (polskie) i przejść odpowiednią procedurę (inną niż standardowa rejestracja).
Skorzystanie z procedury wzajemnego uznawania pozwala uniknąć ponownej pełnej rejestracji, jednakże może wymagać dostosowania dokumentacji do krajowych norm, zgodnie z lokalnymi wymaganiami. Produkty biobójcze wprowadzane na rynek w oparciu o wzajemne uznawanie mogą też podlegać dodatkowej ocenie przez lokalne organy.
Procedura uproszczona to proces inny niż opisane pozwolenie unijne oraz wyżej wzajemne uznawanie. W przypadku procedury uproszczonej pozwolenie wydawane jest zgodnie z art. 26 rozporządzenia nr 528/2012. Jeżeli produkt biobójczy uzyskał pozwolenie zgodnie z art. 26, może zostać wprowadzony do obrotu w dowolnym państwie UE i nie wymaga przejścia procedury wzajemnego uznawania, dodatkowych ocen ze strony lokalnych organów ani rejestracji.
Co jednak ważne, jeżeli korzysta się z procedury uproszczonej, konieczne jest powiadomienie docelowego państwa członkowskiego – w tym wypadku Polski – o zamiarze wprowadzenia na rynek 30 dni przed faktycznym wprowadzeniem. Dodatkowo przedsiębiorca musi dostosować etykiety do języka urzędowego danego kraju.
Główne sytuacje, w których produkt biobójczy sprowadzany do Polski bezwarunkowo musi przejść pełną procedurę rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, to:
Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy i jaka procedura rejestracji czeka Cię w związku ze sprowadzaniem produktu biobójczego do Polski, zawsze warto podjąć z nami współpracę. Sprawiamy, że każdy proces staje się łatwiejszy, korzystniejszy finansowo i zgodny z wytycznymi.